Ile kosztuje wniesienie sprawy do sądu?
Opłata sądowa od powództwa o uznanie postanowień umownych i całej umowy za nieważną wynosi 5% od wartość przedmiotu roszczenia, jednak nie więcej niż 1.000 złotych.
Co się stanie gdy sąd uzna nieważność klauzuli indeksacyjnej?
Stwierdzenie nieważności klauzuli indeksacyjnej do franka szwajcarskiego powoduje, że umowa jest ważna, jednak została zawarta w złotych, zaś oprocentowanie pozostaje takie jakie było ustalone dla franka szwajcarskiego, to znaczy znacznie niższe niż dla kredytów złotówkowych.
Co się stanie gdy umowa zostanie uznana za nieważną?
Unieważnienie całej umowy kredytowej powoduje taki skutek, że była ona od początku nieważna, wobec czego, strony muszą zwrócić sobie uzyskane od siebie świadczenia, co oznacza, że bank musi zwrócić kredytobiorcy uzyskane prowizje, marże i odsetki oraz inne opłaty pobrane w związku z umową, zaś kredytobiorca musi zwrócić bankowi otrzymaną kwotę kredytu (w złotych), pomniejszoną o sumę już zapłaconą.
Co z zabezpieczeniem hipotecznym gdy umowa zostaje unieważniona?
Unieważnienie całej umowy kredytowej spowoduje także wygaśnięcie zabezpieczenia hipotecznego, którego podstawą jest umowa kredytowa, to znaczy, że utraci podstawę prawną hipoteka wpisana do księgi wieczystej nieruchomości i będzie można taka hipotekę wykreślić. Reasumując nieruchomość (mieszkanie lub dom) nie będzie obciążone hipoteką na rzecz banku.
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
W dniu 3 października 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał orzeczenie w jednej ze spraw „frankowych” rozpoznawanych przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o rozstrzygnięcie tak zwanego zagadnienia wstępnego, jakie są skutki uznania postanowień waloryzacyjnych za niezgodne z prawem. Treść orzeczenia zasadniczo sprowadza się, do tego, że jeżeli sąd krajowy uzna klauzule waloryzacyjne w umowie za nieważne, to nie może uzupełniać umowy, lecz powinien działając w interesie kredytobiorcy uznać za nieważne same klauzule indeksacyjne albo uznać za nieważną całą umowę. Decydujące zdanie będzie miał w twej sprawie interes kredytobiorcy. To orzeczenie nie jest formalnie wiążące dla wszystkich sądów w Polsce , ale stanowi interpretację prawa Unii Europejskiej i powinno w sposób istotny wpłynąć na linię orzeczniczą sądów polskich w sprawach kredytów frankowych.
Czy w wypadku unieważnienia umowy frankowej bank może żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału?
Sprawa taka, nie miała jeszcze rozstrzygnięcia w sądzie. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w tej sprawie w dniu 16 grudnia 2019 roku stanowisko, w którym stwierdził, że: „na podstawie obowiązujących przepisów nie widzi prawnej możliwości wynikającej zarówno z prawa polskiego jak i europejskiego, aby w związku z unieważnieniem umowy o kredyt hipoteczny z powodów o których mowa w wyroku TSUE z dnia 3 października 2019 roku bankom przysługiwało jakiekolwiek roszczenie z tytułu „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” czy też odsetki od udostępnionej konsumentowi sumy kredytu”.
Rzecznik Finansowy w stanowisku wydanym 23 grudnia 2019 roku, stwierdził, że: „po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego żądanie przez bank „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” i odsetek za opóźnienie jest sprzeczne z celami Dyrektywy UE nr 93/13 i udzielonej konsumentowi na jej podstawie ochronie, nie znajduje tez oparcia w przepisach krajowych”.
Można z dużym prawdopodobieństwem przewidywać, że w wypadku gdyby banki pozywały kredytobiorców o „wynagrodzenie za korzystanie z kapitału” i odsetki za opóźnienie, takie pozwy będą oddalane przez sądy.