Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (art. 135 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Czy wobec tego możemy zastosować zasadę – gdy rodzic dużo zarabia to można żądać od niego wysokich alimentów?

Przede wszystkim uzasadnione potrzeby dziecka zależą od konkretnej sytuacji faktycznej. Jeśli dziecko w trakcie trwania małżeństwa rodziców żyło na bardzo wysokiej stopie życiowej to nie ma powodów, aby tę sytuację miał zmienić Sąd w postępowaniu o rozwód. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami i to zarówno wtedy, gdy żyją z nimi wspólnie, jak i wtedy, gdy żyją oddzielnie. Oznacza to, że rodzice powinni zapewnić dziecku warunki materialne odpowiadające tym, w jakich żyją sami. Ponadto, w orzecznictwie wskazuje się, że są obowiązani podzielić się z dzieckiem nawet najmniejszymi dochodami.
Przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumieć należy potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu – odpowiedni do jego wieku i uzdolnień – prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy.
Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r., sygn. akt III CZP 91/86).
Warto jednak zaznaczyć, że niekiedy potrzeby, które określilibyśmy mianem „zbytkowych” lub „luksusowych” mogą być więc uznane za potrzeby „usprawiedliwione”. Może się tak stać w konkretnych okolicznościach faktycznych – zależy to m.in. od stopy życiowej na jakiej żyli rodzice w trakcie małżeństwa, wieku dziecka, jego indywidualnych zdolności.
Nasza kancelaria zajmuje się kompleksowo sprawami rodzinnymi takimi jak rozwody, alimenty, ustalenie kontaktu z dziećmi, podział majątku. Chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania. Zadzwoń do nas – +48 22 206 39 00.
Jak obliczyć
wysokość alimentów?
Potrzebujesz pomocy w obliczeniu wysokości alimentów lub przygotowaniu się do postępowania alimentacyjnego? Wypełnij formularz a skontaktujemy się z Tobą w najszybszym możliwym terminie.
Przeczytaj również:

Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko do pozwu?
Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko? Od czego zależy wysokość alimentów? Jak przygotować się do takiego postępowania? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.

Alimenty – komu przysługują?
Zgodnie z obowiązującym prawem obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek dostarczania środków utrzymania i środków wychowania, ciąży na krewnych w linii prostej oraz rodzeństwie. Oznacza to, że