Nasi adwokaci mają bogate doświadczenie się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego w Warszawie – w sprawach o rozwód, kontakty z dziećmi, o alimenty, podwyższenie alimentów, obniżenie alimentów czy ustalenie nieistnienia obowiązku alimentacyjnego (uchylenie alimentów).
Alimenty to jedna z kluczowych kwestii do załatwienia po rozwodzie albo w sytuacji gdy rozpada się związek partnerski – rodzice muszą ustalić w jaki sposób będą utrzymywać swoje dzieci. Jest to najczęściej sytuacja konfliktowa, bo w grę mogą wchodzić duże kwoty. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy adwokata, który wyjaśni przebieg postępowania w sprawie o alimenty, udzieli rzetelnego wsparcia oraz reprezentując przed sądem, pomoże zgromadzić materiał dowodowy, oraz uzyskać korzystne rozstrzygnięcie.
Nasza kancelaria adwokacka w Warszawie oferuje profesjonalną i kompleksową obsługę w sprawach o alimenty nie tylko na dzieci ale także na innych członków rodziny.
Gwarantujemy skuteczne prowadzenie wszystkich spraw o alimenty w Warszawie na każdym etapie sprawy.
Pierwsza konsultacja w sprawie o alimenty 150zł.
Zarezerwuj termin.
Rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Wbrew powszechnie obowiązującemu przekonaniu, obowiązek ten nie wygasa w chwili, gdy dziecko kończy 18 lat i nie zależy od tego, czy dziecko pozostaje w niedostatku. Obowiązek rodziców polega na dostarczeniu dziecku od urodzenia środków utrzymania – mieszkania, wyżywienia, ubrania, higieny osobistej, ale także zaspokojenia jego potrzeb edukacyjnych (kształcenia, rozwijania zdolności dziecka, zapewnienie mu odpowiednich rozrywek, rozwoju fizycznego), kulturalnych, rozwoju duchowego a w razie potrzeby leczenia. Oczywiście, rodzice są zobowiązani do alimentacji w chwili, gdy dziecko nie ma własnych dochodów wystarczających na pokrycie jego potrzeb. Dochody te mogą pochodzić z tytułów cywilnoprawnych np. odszkodowanie, renta, ale także z majątku dziecka np. wynajmu należących do dziecka nieruchomości.
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego może polegać nie tylko na dostarczaniu środków finansowych ale także, a w niektórych przypadkach głównie – na osobistych staraniach tj. opiece bieżącej nad dzieckiem – przygotowywaniu posiłków, dbaniu o czystość i porządek, pielęgnacji, wspólnego spędzania czasu.
Uprawnieni do alimentów, mogą być także inni członkowie rodziny. Dalsi krewni uprawnieni są do świadczeń alimentacyjnych jedynie wówczas, gdy znajdują się w niedostatku, co jest okolicznością każdorazowo ocenianą przez sąd. Obowiązek dostarczania środków utrzymania a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej (czyli wnuki, dziadkowie itd.) oraz rodzeństwo. Przepisy wskazują również kolejność osób zobowiązanych do alimentów. Są to w pierwszej kolejności zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.), dalej wstępni (rodzice, dziadkowie itd.) a jeszcze dalej rodzeństwo. Krewnych w tym samym stopniu obowiązek alimentacyjny obciąża w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Od świadczeń alimentacyjnych na rzecz rodzeństwa można się uchylić, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla zobowiązanego lub dla jego najbliższej rodziny.
Istotne jest również, że były małżonek jest zobowiązany do dostarczenia środków utrzymania drugiemu małżonkowie w pierwszej kolejności (przed krewnymi byłego małżonka).
W zakresie alimentów dla małżonka w Warszawie należy rozróżnić dwie sytuacje – pierwsza, gdy małżonek może dochodzić świadczeń od drugiego małżonka w czasie trwania małżeństwa – jest to roszczenie w ramach obowiązku zaspokajania potrzeb całej rodziny, który spoczywa na małżonkach wzajemnie.
Z inną sytuacją mamy do czynienia gdy małżeństwo ulega rozwiązaniu przez rozwód. Wówczas w wyroku rozwodowym, na żądanie jednego z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od drugiego z nich. Tutaj znów możemy wyróżnić dwa przypadki: pierwszy gdy żaden z małżonków nie został uznany za wyłącznie winnego rozwodu (czyli oboje są winni albo żaden nie jest winny) – wówczas małżonek, który znalazł się w niedostatku może żądać alimentów od drugiego małżonka, jeśli ten ma odpowiednie możliwości zarobkowe i majątkowe. Natomiast w sytuacji, gdy któryś z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozwodu, to drugi małżonek nie musi znaleźć się w niedostatku – wystarczy, że rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego – jest to pewnego rodzaju sankcja za zawinione spowodowanie rozpadu małżeństwa i pogorszenie widoków na przyszłość drugiego małżonka.
W przypadku rozwodu obowiązek alimentacyjny wygasa gdy uprawniony małżonek zawrze nowe małżeństwo. Dodatkowo, gdy zobowiązanym do alimentów jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego małżonka, może przedłużyć pięcioletni termin.
Dziecko może żądać świadczeń alimentów od ojczyma lub macochy jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Macocha lub ojczym mogą żądać od swojego pasierba lub pasierbicy alimentów, jeżeli przyczyniali się do wychowania i utrzymania dziecka a ich żądanie odpowiada zasadom współżycia społecznego. W pierwszej kolejności jednak do alimentów na rzecz dziecka zobowiązani są jego rodzice. Dziecko może zatem żądać świadczeń alimentów od ojczyma lub macochy dopiero jeżeli rodzice nie mogą spełnić tego obowiązku albo ich możliwości majątkowe i zarobkowe nie wystarczają na pokrycie wszystkich usprawiedliwionych potrzeb dziecka.
Nie istnieje żądna urzędowo ustalona skala, czy tabela z której wynika wysokość alimentów. Kwota alimentów na dziecko w Warszawie każdorazowo ustalana jest przez sąd i zależy od wielu czynników takich jak:
Na wysokość alimentów na dziecko nie ma wpływu pobieranie świadczenia 800 plus.
Sprawa o alimenty na dziecko w Warszawie może być rozwiązana dwojako:
a. Ugoda/umowa alimentacyjna – jeżeli między stronami istnieje możliwość porozumienia, można zawrzeć umowę/ugodę alimentacyjną, w której określamy wysokość i sposób realizacji alimentacji. Rekomendujemy przygotowanie ugody alimentacyjnej przez adwokata oraz zawarcie jej w formie pisemnej a najlepiej – w formie aktu notarialnego, który umożliwia egzekucję alimentów bez konieczności składania pozwu do sądu.
b. Pozew o alimenty do sądu
Jeżeli nie ma możliwości porozumienia, należy przygotować i złożyć pozew do sądu w Warszawie o alimenty. Właściwym do orzekania w sprawie o alimenty jest sąd rejonowy bez względu na wysokość dochodzonej kwoty. Pozew można złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej (np. dziecka).
Przygotowanie pozwu o alimenty trwa zazwyczaj ok. dwóch – trzech tygodni (jeżeli mamy zgromadzone niezbędne dokumenty). Po przygotowaniu pozwu składamy go do sądu w imieniu Klienta. Sąd w ciągu ok. 2-3 miesięcy doręcza odpis pozwu pozwanemu (drugiej stronie) a następnie wyznacza jej termin na złożenie odpowiedzi na wniosek. Zazwyczaj termin ten wynosi 14 – 30 dni. Następnie sąd w Warszawie wyznacza termin pierwszej rozprawy, która obecnie w stolicy odbywa się zazwyczaj w ciągu 4-6 miesięcy od złożenia pozwu. Ostateczna liczba rozpraw zależna jest od okoliczności konkretnej sprawy, jej skomplikowania i złożonych żądań. Poszczególne rozprawy wyznaczane są przeważnie w odstępach kilkumiesięcznych – czas oczekiwania na rozprawę w sprawie o alimenty w Warszawie wynosi obecnie od 3 nawet do 6 miesięcy, w zależności od obłożenia sądu.
W Warszawie pozwy o alimenty przyjmują sądy rejonowe:
Do sprawy o alimenty potrzebne są:
Adwokaci naszej kancelarii w Warszawie skutecznie poprowadzą sprawę i w zależności od strony postepowania i jego etapu, przygotują pozew, odpowiedź na pozew, wskażą jakie dokumenty oraz inne dowody należy zgromadzić, oraz będą reprezentować Klienta przed sądem na rozprawach. Zapraszamy na konsultację u adwokata stacjonarnie w kancelarii w Warszawie – Wawer albo on-line.
Załatwienie sprawy o podział majątku u notariusza trwa zazwyczaj od kilku dni do 3 miesięcy.
Przy obecnym obłożeniu sądów (2024) sprawa o alimenty w Warszawie w pierwszej instancji kończona na drugiej rozprawie trwa zwykle od 9 miesięcy do 1,5 roku.
Obowiązek alimentacyjny ma zapewnić środki utrzymania a w stosunku do dzieci małoletnich także środki wychowania członkom rodziny, którzy nie są w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.
Kto ma obowiązek płacić alimenty?
Obowiązek alimentacyjny dotyczy krewnych w linii prostej (wstępni – rodzice, dziadkowie, zstępni – dzieci, wnuki), rodzeństwa, w pewnych okolicznościach małżonków, przysposobionych i powinowatych.
Najczęściej spotykanym świadczeniem są dwa z wymienionych wyżej przypadków:
– alimenty na dzieci
Rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Wbrew powszechnie obowiązującemu przekonaniu, obowiązek ten nie wygasa w chwili, gdy dziecko kończy 18 lat i nie zależy od tego, czy dziecko pozostaje w niedostatku. Obowiązek rodziców polega na dostarczeniu dziecku od urodzenia środków utrzymania – mieszkania, wyżywienia, ubrania, higieny osobistej, ale także zaspokojenia jego potrzeb edukacyjnych (kształcenia, rozwijania zdolności dziecka, zapewnienie mu odpowiednich rozrywek, rozwoju fizycznego), kulturalnych, rozwoju duchowego a w razie potrzeby leczenia. Oczywiście, rodzice są zobowiązani do alimentacji w chwili, gdy dziecko nie ma własnych dochodów wystarczających na pokrycie jego potrzeb. Dochody te mogą pochodzić z tytułów cywilnoprawnych np. odszkodowanie, renta, ale także z majątku dziecka np. wynajmu należących do dziecka nieruchomości.
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego może polegać na osobistych staraniach o jego utrzymanie i wychowanie tj. polegać może na opiece bieżącej nad dzieckiem – przygotowywaniu posiłków, dbaniu o czystość i porządek, pielęgnacji, wspólnego spędzania czasu.
– alimenty na małżonka
W zakresie alimentów dla małżonka należy rozróżnić dwie sytuacje – pierwsza, gdy małżonek może dochodzić świadczeń od drugiego małżonka w czasie trwania małżeństwa – jest to roszczenie w ramach obowiązku zaspokajania potrzeb całej rodziny, który spoczywa na małżonkach wzajemnie.
Z inną sytuacją mamy do czynienia gdy małżeństwo ulega rozwiązaniu przez rozwód. Wówczas w wyroku rozwodowym, na żądanie jednego z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od drugiego z nich. Tutaj znów możemy wyróżnić dwa przypadki: pierwszy gdy żaden z małżonków nie został uznany za wyłącznie winnego rozwodu (czyli oboje są winni albo żaden nie jest winny) – wówczas małżonek, który znalazł się w niedostatku może żądać alimentów od drugiego małżonka, jeśli ten ma odpowiednie możliwości zarobkowe i majątkowe. Natomiast w sytuacji, gdy któryś z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozwodu, to drugi małżonek nie musi znaleźć się w niedostatku – wystarczy, że rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego – jest to pewnego rodzaju sankcja za zawinione spowodowanie rozpadu małżeństwa i pogorszenie widoków na przyszłość drugiego małżonka.
Jak wysokość alimentów ustala sąd?
Sąd ustala wysokość alimentów na podstawie kilku czynników, takich jak:
Jakie są konsekwencje niepłacenia alimentów?
Niepłacenie alimentów jest przestępstwem. Osoba, która nie płaci alimentów, może zostać ukarana grzywną lub karą pozbawienia wolności. Może jej również zostać ograniczone lub odebrane prawo do wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.
Jakie są sposoby na egzekwowanie alimentów?
Jeśli osoba zobowiązana do alimentów nie płaci ich dobrowolnie, można wystąpić o ich zapłatę w drodze postępowania egzekucyjnego.
Gdzie można uzyskać więcej informacji na temat alimentów?
Więcej informacji na temat alimentów , ich wysokości, sposobu dochodzenia i form uregulowania uzyskają Państwo zgłaszając się do kancelarii Kurek i Wspólnicy www.kurek-partners.com.
Zapraszamy na spotkanie w kancelarii adwokackiej w Warszawie, podczas którego ustalimy w jaki sposób można pomóc w rozwiązaniu Państwa problemu. Spotkanie można odbyć osobiście lub on-line.
Proponujemy Państwu kompleksową obsługę prawną w pełnym zakresie problematyki alimentów w Warszawie, w tym: