
Umowa darowizny to popularna umowa – szczególnie w relacjach między rodzicami a dziećmi lub dziadkami a wnukami. Zazwyczaj jej przedmiotem są nieruchomości, pieniądze lub przedmioty wartościowe. Zwykle umowa darowizny jest nawiązywana pomiędzy osobami, które mają ze sobą dobrą relację.
Jednak co w sytuacji, kiedy stosunki ulegną pogorszeniu? Co, gdy obdarowany zacznie zachowywać się niewłaściwie w stosunku do darczyńcy po otrzymaniu składnika majątku? I kluczowe pytanie – czy można odwołać darowiznę? Wszystko to wyjaśniamy w dalszej części niniejszego artykułu.
Czy odwołanie darowizny jest możliwe w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej?
Prawo pozwala na odwołanie darowizny w pewnych przypadkach. Przede wszystkim jest to możliwe, gdy nie została ona jeszcze wykonana, a sytuacja majątkowa darczyńcy zmieniła się na tyle, że dopełnienie formalności mogłoby zagrozić jego utrzymaniu lub uniemożliwić wywiązanie się z obowiązków alimentacyjnych. Należy pamiętać, że wykonanie darowizny to moment, w którym darowana rzecz rzeczywiście trafia do obdarowanego.
A co w sytuacji, gdy darczyńca popadł w problemy finansowe już po wykonaniu darowizny? Wtedy nie ma on prawa do odwołania. Jednak obdarowany jest zobowiązany (oczywiście w granicach swojego wzbogacenia) dostarczać darczyńcy środki niezbędne do utrzymania lub wypełnienia obowiązków alimentacyjnych.
Obdarowany może też zdecydować się na zwrócenie darczyńcy wartości swojego wzbogacenia. Wtedy będzie on zwolniony z dostarczania wyżej wspomnianych środków.
Rażąca niewdzięczność obdarowanego – czy można odwołać darowiznę?
Odwołanie darowizny jest możliwe nie tylko, gdy sytuacja majątkowa darczyńcy uległa pogorszeniu. Można to zrobić także w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego. Jednak co oznacza słowo „rażąca”? Za przykłady podaje się popełnienie przestępstwa względem darczyńcy lub jego bliskich, a także niewypełnianie obowiązków rodzinnych wobec niego.
Za rażącą niewdzięczność nie można uznać konfliktu pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Nie mówi się o niej również w sytuacji, gdy obdarowany nie podejmuje decyzji życiowych zgodnie z wolą darczyńcy.
Oczywiście, każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie. W razie wątpliwości, czy dane postępowanie można uznać za rażącą niewdzięczność, najlepiej udać się na konsultację do kancelarii prawnej.
Odwołanie darowizny – jak to zrobić?
Aby odwołać darowiznę, darczyńca musi złożyć obdarowanemu oświadczenia o jej odwołaniu. Powinno ono mieć formę pisemną. Można wysłać je pocztą lub dostarczyć osobiście, jednak w drugim przypadku kluczowe jest, aby obdarowany potwierdził odbiór. Bez potwierdzenia można mieć problem z udowodnieniem, że obdarowany zapoznał się z pismem.
W treści odwołania należy wskazać, z czego wynika taka decyzja. Warto również uwzględnić termin, w jakim obdarowany ma dokonać zwrotu.
Odwołanie darowizny na skutek rażącej niewdzięczności – ile czasu?
Darczyńca ma rok na odwołanie darowizny ze względu na rażącą niewdzięczność, licząc od chwili, gdy dowiedział się o tej niewdzięczności. Jeżeli minie roczny termin na złożenie oświadczenia, traci on możliwość skutecznego cofnięcia całego procesu.
Oczywiście, trzeba pamiętać, że ten termin jest ruchomy. Może on rozpocząć się nawet po kilku latach od przyjęcia składnika majątku przez obdarowanego. Roczny termin na odwołanie darowizny wynika z tego, że jeśli darczyńca przez 12 miesięcy nic z tym faktem nie zrobił, to albo uznał, że zachowanie obdarowanego nie było tak krzywdzące, albo mu wybaczył.
Odwołanie darowizny – konsultacja w kancelarii Kurek i Wspólnicy
Odwołanie darowizny to poważna decyzja, która wymaga znajomości prawa i właściwego uzasadnienia. Warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić, czy w danej sytuacji jest szansa na cofnięcie procesu oraz jakie kroki podjąć, żeby tego dokonać.
Zapraszamy na konsultację do naszej kancelarii Kancelaria Kurek i Wspólnicy, gdzie zapewniamy profesjonalne porady prawne. Jako zespół doświadczonych adwokatów oraz radców jesteśmy w stanie zagwarantować obsługę klienta na najwyższym poziomie.