
Decyzja o rozwodzie to dla całej rodziny niezwykle trudny czas, wiążący się z wieloma emocjami. Jeśli para jest zgodna co do słuszności podjętych działań i nie wynikają one z winy jednej ze stron, cały proces przebiega dość sprawnie. Sprawa komplikuje się jednak wtedy, gdy rozpad małżeństwa jest wynikiem nieodpowiedniego zachowania jednego z małżonków.
Taka sytuacja zazwyczaj wymaga obciążenia winą dotychczasowego życiowego partnera, który przyczynił się do formalnego rozstania. W przygotowanym przez nas wpisie wyjaśniliśmy naszym czytelnikom, czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie – co należy wiedzieć?
Rozwód z orzeczeniem o winie jest procedurą, w której sąd, rozwiązując małżeństwo, wskazuje małżonka, ponoszącego odpowiedzialność za trwały oraz zupełny rozpad pożycia małżeńskiego.
W polskim prawie istnieją trzy możliwości orzeczenia w tym zakresie, zatem składając pozew rozwodowy, możemy wnioskować o:
– rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków,
– z winy obu stron,
– bez orzekania o winie.
Rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków ma miejsce wtedy, gdy sąd uznaje, iż tylko jeden z dotychczasowych partnerów jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa. Rozwód z winy obu stron wskazuje, że obydwie strony przyczyniły się do rozpadu związku, natomiast rozwód bez orzekania o winie, jak sama nazwa wskazuje, zakłada wspólne wnioskowanie o pominięcie kwestii winy.
Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są możliwe wyroki?
Gdy zdecydujemy się na rozwód z orzeczeniem o winie, musimy mieć świadomość, że istnieje kilka opcji zakończenia sprawy. Pierwsza z nich zakłada ogłoszenie przez sąd zakończenia małżeństwa, za które obarczy jednego ze współmałżonków. Powinniśmy jednak uwzględnić mniej korzystną sytuację, gdy za winnego rozpadu relacji sąd uzna wnioskującego o rozwód.
Możliwe są również przypadki, gdy sąd podejmie decyzję, iż obydwoje małżonków ponoszą winę za zakończenie związku. Wówczas obie strony są obarczone winą. Zdarza się też, że nikt nie zostaje wskazany jako winny albo sąd nie ma żadnych podstaw do tego, by wskazać na odpowiedzialność jednego z małżonków.
Jakie mogą być konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie?
Orzeczenie o winie sprawy rozwodowej niesie za sobą wiele długoterminowych skutków, zarówno prawnych, jak i finansowych. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że osoba uznana za winną rozpadu związku małżeńskiego, może zostać zobligowana do płacenia alimentów na rzecz ekspartnera.
Muszą jednak zostać spełnione określone warunki, wśród których możemy wymienić – niedostatek byłego małżonka, który nie został obarczony wyłączną winą za rozpad pożycia małżeńskiego. Dodatkowo, jeśli jeden z małżonków zostaje uznany za winnego, natomiast rozwód wpływa na znaczące pogorszenie sytuacji materialnej partnera niewinnego, również istnieje szansa na uzyskanie alimentów.
Kiedy warto starać się o rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie powinniśmy rozważyć w szczególności w sytuacjach, gdy jeden z małżonków dopuścił się poważnych naruszeń w relacji małżeńskiej, do których możemy zaliczyć zdradę, przemoc, uzależnienie, bądź rażące zaniedbanie rodziny. To niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, kiedy jako osoba pokrzywdzona chcemy uzyskać wyższe alimenty albo zabezpieczyć swoją przyszłość.
Taki rozwód może okazać się dobrym krokiem także w sytuacjach, gdy wina drugiej ze stron ma szanse wpłynąć na sprawę opieki nad dziećmi. Udowodnienie, iż ekspartner nie wywiązał się ze swoich obowiązków, może nam pomóc w uzyskaniu pełnej opieki rodzicielskiej. Rozwód z orzeczeniem o winie jest kluczowy też dla kwestii majątkowych, przede wszystkim jeśli jeden z małżonków doprowadził do poważnych strat finansowych w trakcie trwania związku małżeńskiego.
Pamiętajmy jednak, by w pierwszej kolejności przedstawić wszystkie dowody i przekazać informacje naszemu adwokatowi, który po zapoznaniu się z nimi doradzi nam najlepszą strategię działania.