Nakłady na nieruchomość to wszelkie wydatki poniesione na jej rzecz. W praktyce nierzadko zdarza się, że osoby niebędące właścicielami danej nieruchomości inwestują w jej powstanie czy modernizację. Choć zazwyczaj takie wydatki dokonywane są w dobrej wierze, mogą być źródłem nieporozumień w kwestii dalszych rozliczeń. W takiej sytuacji należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi procedury zwrotu nakładów, która przedstawia się odmiennie, w zależności między innymi od stosunku łączącego właściciela z posiadaczem oraz okoliczności, w których dokonywane były nakłady.

Nakłady na nieruchomość – co to?

Zacznijmy od szczegółowego wyjaśnienia, czym są nakłady na nieruchomość, jakie są ich rodzaje oraz kto i kiedy może ubiegać się o ich zwrot. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nakłady na nieruchomość to nie tylko wydatki finansowe, ale również nakłady rzeczowe oraz nakłady pracy. Mogą mieć one charakter konieczny, użytkowy bądź zbytkowy. W pierwszym przypadku mówimy o wydatkach mających na celu utrzymanie nieruchomości w stanie używalności i zapewnienie jej funkcjonalności. Nakłady użytkowe skutkują osiągnięciem pewnych ulepszeń, ale nie są konieczne, natomiast nakłady zbytkowe przekładają się wyłącznie na poprawę estetyki nieruchomości.

To, jakiego rodzaju nakłady na nieruchomość zostały poczynione, ma oczywiście wpływ na możliwość ubiegania się o ich zwrot. Kwestia ta dotyczy między innymi małżonków, konkubentów, członków rodziny oraz najemców, który dokonują wydatków na nieruchomość, której nie są właścicielami lub posiadają status współwłaściciela. W praktyce więc takie roszczenia występują w przypadku rozwodów, zmiany właściciela, a także dziedziczenia.

Nakłady na nieruchomość a rozwód – co warto wiedzieć?

Zwrotu nakładu na nieruchomość można domagać się między innymi w przypadku rozwodu, przy czym roszczenie takie może dotyczyć dwóch sytuacji – pierwszą jest dokonywanie nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny, w drugiej zaś czynienie wydatków z majątku wspólnego na majątek osobisty. W pierwszym przypadku małżonek może domagać się rozliczenia i zwrotu nakładów tylko wówczas, gdy owe wydatki nie były przeznaczone na zaspokojenie potrzeb rodziny.

O drugiej sytuacji, w której nakłady czynione są z majątku wspólnego na osobisty, mówimy na przykład wówczas, gdy jeden z małżonków odziedziczył nieruchomość. W takiej sytuacji jak najbardziej zasadne jest roszczenie o zwrot nakładów na nieruchomość. Wyjątek stanowią jednak te nieruchomości, które przynoszą dodatkowy dochód, na przykład z najmu, a nakłady poniesione z majątku osobistego miały charakter konieczny.

Nakłady na nieruchomość poczynione w związku nieformalnym

Nieco inaczej przedstawia się kwestia rozliczania nakładów na nieruchomość w przypadku osób pozostających w związkach niesformalizowanych, z których jedna z nich jest właścicielem domu czy mieszkania. W takim przypadku ważne jest to, czy osoba czyniąca nakłady była świadoma, że nie jest właścicielem danej nieruchomości – jeśli nie, mówimy o niej jako o samoistnym posiadaczu w dobrej wierze, natomiast w przeciwnym razie nazywamy samoistnym posiadaczem w złej wierze.

Należy podkreślić, że samoistny posiadacz w złej wierze może domagać się zwrotu tylko tych nakładów na nieruchomość, które klasyfikowane są jako konieczne i wyłącznie w sytuacji, w której właściciel bezpodstawnie wzbogacił się jego kosztem. Natomiast osoba, która czyniła nakłady na nieruchomość nie mając świadomości, iż nie jest jej właścicielem, posiada prawo do domagania się ich zwrotu w takim stopniu, w jakim nie czerpała korzyści z inwestycji w nieruchomość. Dotyczy to również wydatków innych niż konieczne, jeżeli przyczyniają się one do zwiększenia jej wartości.

Chcesz żądać zwrotu nakładów na nieruchomość? Skorzystaj z pomocy prawnika!

Jeżeli zamierzasz złożyć żądanie zwrotu nakładu na nieruchomość i chcesz, aby Twoje interesy zostały dokładnie zabezpieczone, skontaktuj się z naszą kancelarią w Warszawie. Pomożemy również w ustaleniu, czy owo żądanie jest zasadne w Twoim przypadku i na jaki zwrot możesz liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button