
Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to poważny krok, wymagający od nas rozsądnego i starannego planowania, a także uwzględnienia szeregu istotnych formalności. W naszym kraju jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu jest jednoosobowa działalność gospodarcza, doceniania przez wielu przedsiębiorców, stawiających na prostotę oraz elastyczność.
W przygotowanym przez nas wpisie przedstawiliśmy kilka przydatnych porad, dzięki którym nasi odbiorcy mają szansę poznać odpowiedź na pytanie: jak założyć własną działalność gospodarczą?
Jak założyć działalność? Krok po kroku
Otwarcie własnego biznesu nie musi być żmudnym i skomplikowanym procesem, jednak, aby go sobie ułatwić, powinniśmy się odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć najważniejsze kwestie, takie jak nazwa firmy, adres, pod którym ją zarejestrujemy czy zastanowić się nad wyborem kodów PKD, odpowiadających naszej działalności.
To także kwestia określenia, jaka forma opodatkowania będzie dla nas odpowiednia – skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź karta podatkowa. Każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne, a wybór tej właściwej wpływa na wysokość płaconych podatków, dlatego warto, abyśmy skonsultowali się z zaufaną Kancelarią Prawną.
Odpowiedź na pytanie, jak założyć działalność gospodarczą, wymaga również uwzględnienia konkretnych kroków, które musimy wykonać w celu urzeczywistnienia naszego planu. Po określeniu wszystkich szczegółów będziemy w stanie przejść do rejestracji działalności w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To bezpłatna procedura, którą możemy przeprowadzić na kilka sposobów.
Mamy do wyboru formę online, czyli opcję, pozwalającą nam na wykonanie zadania przez Internet za pomocą strony https://ceidg.gov.pl/. Musimy jednak pamiętać, że ta metoda wymaga posiadania profilu zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Jeśli nie chcemy przeprowadzać procesu przez Internet, możemy zdecydować się na wizytę w stacjonarnej placówce urzędu gminy lub miasta. Na miejscu pracownik poprosi nas o wypełnienie formularza CEIDG-1, który jest jednocześnie zgłoszeniem o nadanie numeru NIP i REGON, dzięki czemu nie będziemy musieli odwiedzać Głównego Urzędu Statystycznego oraz Urzędu Skarbowego.
Trzecią opcją, jest dokonanie rejestracji listownie. Wypełniony i podpisany wniosek wysyłamy do odpowiedniego urzędu, pamiętając o tym, że nasz podpis musi być notarialnie poświadczony.
Do wniosku o wpis do CEIDG trzeba wpisać między innymi informacje, takie jak nazwa firmy, imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i adres prowadzenia działalność, wybrane kody PKD, a także formę opodatkowania czy dane rachunku bankowego.
Kolejnym krokiem, jaki musimy wykonać, jest zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możemy to zrobić poprzez formularz ZUS ZUA, jeśli zgłaszamy się zarówno do ubezpieczeń społecznych, jak i zdrowotnych bądź przez formularz ZUS ZZA, gdy chodzi nam tylko o ubezpieczenie zdrowotne. Drugi wariant zakłada zatrudnienie o umowę o pracę i zarabianie przynajmniej minimalnego wynagrodzenia.
Ostatnim zadaniem, jest założenie firmowego rachunku bankowego, co nie jest obowiązkowe, jednak wiąże się z wieloma korzyściami. To kwestia klarowności finansów, oddzielenia pieniędzy z biznesu od prywatnych, a także ułatwienia zarządzania transakcjami oraz prowadzenia księgowości.
Siedziba jednoosobowej firmy – czy jest konieczna?
Czynności podejmowane w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej możemy wykonywać zarówno w jednym, jak i w kilku miejscach. Każdy z adresów musimy wpisać do wniosku o wpis do CEIDG.
W zależności od naszych preferencji jesteśmy w stanie działać w domu, przestrzeni coworkingowej albo wynajętym lokalu. Istnieje także wariant zamieszczenia w formularzu komunikatu „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”, co mamy szansę wykorzystać, gdy wykonujemy pracę mobilnie albo bezpośrednio u klienta.
Sprawy gospodarcze – do kogo się zgłosić?
Zakładanie oraz prowadzenie działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia ekspertów z naszej Kancelarii.
W Kurek i Wspólnicy zajmujemy się zakładaniem spółek, przedstawicielstw czy oddziałów, a także prowadzimy bieżącą obsługę podmiotów gospodarczych. Nasz zespół tworzą wykwalifikowany specjaliści z doświadczeniem oraz rzetelną wiedzą, którzy w swoich działaniach kierują się dobrem klienta.
Jak założyć działalność gospodarczą jednoosobową? Podsumowanie
Założenie własnej działalności gospodarczej to poważny krok, w którym powinniśmy zadbać o załatwienie wszystkich formalności. To zarówno kwestia wyboru nazwy czy rodzaju opodatkowania, jak i dokonania rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Będziemy musieli też zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a dla ułatwienia prowadzenia księgowości i dla przejrzystości finansowej warto, abyśmy założyli firmowy rachunek bankowy.