Użytkowanie wieczyste to prawo rzeczowe przysługujące określonym osobom fizycznym lub prawnym na gruntach, które są własnością Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.
Użytkownik może korzystać z prawa użytkowania wieczystego i pobierać pożytki. Spoczywa na nim jednak obowiązek uiszczania opłat – opłaty rocznej i pierwszej opłaty za oddanie gruntu w użytkowanie.
Przepisy regulujące wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste zawarte są w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 nr 102, poz. 651 z późn. zm.). Zgodnie z nią, wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste stanowi określony procent obliczany na podstawie wartości nieruchomości. W związku z tym, wysokość opłaty rocznej z tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste może się zmieniać –tak, jak zmianie ulega często wartość nieruchomości.
Ostatnio w mediach głośno jest o podnoszeniu opłat za użytkowanie wieczyste (patrz przykład: list Anity Włodarczyk – mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz). Jeżeli wartość gruntu faktycznie wzrosła – jest to uzasadnione, natomiast często mamy do czynienia z przypadkami wypowiadania opłat i wskazywania ich w dwukrotnej wysokości, mimo tego, iż wartość gruntu zmianie nie uległa w ogóle lub uległa w małym stopniu.
Jak zachować się w takiej sytuacji i jak się przed tym bronić? Przede wszystkim, należy pamiętać, iż aktualizacja opłaty za użytkowanie wieczyste nie może być dokonana częściej niż raz na 3 lata.
Ponadto, należy pamiętać, że aktualizacji opłaty z tytułu użytkowania wieczystego może dokonać nie tylko urząd, ale również użytkownik wieczysty poprzez złożenie wniosku. Nie zawsze bowiem wartość nieruchomości wzrasta – w wypadku spadku, po złożeniu wniosku i opinii o wartości nieruchomości sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego można dokonać obniżenia opłaty z wyżej wymienionego tytułu.
Należy jednak pamiętać, ze każdorazowo walka o ustalenie sprawiedliwej opłaty rocznej nie jest prosta. Pomocy w tym zakresie może udzielić doświadczony prawnik, który specjalizuje się w prawie rzeczowym. Jeżeli organ odmówi obniżenia opłaty, postępowanie należy skierować do odpowiedniego samorządowego kolegium odwoławczego w terminie przewidzianym na mocy przepisów o gospodarce nieruchomościami. Po rozpatrzeniu sprawy, SKO wydaje rozstrzygnięcie. Jeżeli jednak strona nie jest zadowolona z jego treści, może się bronić i złożyć sprzeciw. Sprzeciw złożony do SKO równoznaczny jest ze złożeniem pozwu, zatem istotne jest aby pismo to odpowiadało warunkom wskazanym w przepisach i było przygotowane z należytą starannością.
W sytuacji, gdy to organ wypowiada poprzednią wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste, w terminie 30 dni od doręczenia zawiadomienia, osoba zainteresowana może złożyć wniosek o ustalenie, że opłata z tytułu użytkowania wieczystego nie jest uzasadniona, albo jest uzasadniona w innej wysokości. Dalsze postępowanie jest podobne do tego, prowadzonego na skutek wniosku strony.
Opłaty za użytkowanie wieczyste to problem coraz bardziej aktualny na przestrzeni ostatnich kilku lat, zwłaszcza w Warszawie. W sprawiedliwym dochodzeniu swoich praw w tej kwestii , może pomóc ci doświadczony i dobry adwokat. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Jeśli masz pytania wypełnij formularz lub zadzwoń +48 22 872 15 52 .
Użytkowanie wieczyste,
podnoszenie opłat
Jeśli uważasz, że opłata wieczysta została Ci podniesiona o zbyt dużą kwotę lub zbyt szybko i chcesz podjąć kroki prawne w celu wyjaśnienia tej kwestii, wypełnij formularz a skontaktujemy się z Tobą w najszybszym możliwym terminie.