Zgodnie z obowiązującym prawem rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba, że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jesteśmy zobowiązani pomagać finansowo dzieciom do czasu ukończenia przez dziecko 18 lat, 24 lat, czy też 26 lat. Jak wynika z obowiązujących przepisów i orzecznictwa Sądu Najwyższego obowiązek alimentacyjny rodziców względem ich dzieci nie jest ograniczony terminem. Samo osiągnięcie przez dziecko określonego wieku nie stanowi przesłanki jego uchylenia. Dotyczy to również stopnia wykształcenia dziecka w tym sensie, że nie ustaje z chwilą osiągnięcia przez alimentowanego określonego wykształcenia.
Zależy on jedynie od tego, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Z tego powodu w odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletniość brać należy pod uwagę to, czy dokładają starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, albo też czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki.
Jeśli masz pytania dotyczące alimentów zapraszamy do kontaktu.
Jak obliczyć wysokość alimentów?
Jak długo trzeba je płacić?
Potrzebujesz pomocy w obliczeniu wysokości alimentów lub przygotowaniu się do postępowania alimentacyjnego? Wypełnij formularz a skontaktujemy się z Tobą w najszybszym możliwym terminie.