Żyjemy w przeświadczeniu, że to, co otrzymaliśmy w darowiźnie, należy wyłącznie do nas. Nawet, jeśli jesteśmy w związku małżeńskim, w którym nie ma rozdzielności majątkowej, to do darowanego od rodziców samochodu czy mieszkania, nasz małżonek nic nie ma. Po części to prawda – tak stanowi art. 33 k.r.o. – ale tylko po części. Od tej zasady bywają bowiem wyjątki. Wielokrotnie w swojej praktyce spotkałam się z przypadkiem, kiedy podczas konsultacji dotyczącej podziału majątku po rozwodzie okazywało się, że… działką albo domem wspólnie zajmowanym przez małżonków trzeba będzie się podzielić, co bywało dla Klientów niemałym zaskoczeniem.
Otóż, diabeł jak zwykle – tkwi w szczegółach. Generalnie rację mają ci, którzy powiedzą, że darowizna otrzymana w trakcie trwania małżeństwa wchodzi do majątku osobistego obdarowywanego małżonka ALE – chyba, że darczyńca inaczej postanowił. To małe zastrzeżenie przepisu art. 33 k.r.o. może spowodować niemałe zamieszanie. Oznacza ono, że w umowie darowizny rodzice, czy ktokolwiek kto darowuje nam rzecz, może zastrzec, zażyczyć sobie, żeby darowizna ta weszła do majątku wspólnego małżonków. Krótko mówiąc – rodzice darowują mieszkanie córce oraz zięciowi (albo oczywiście odwrotnie) wspólnie. Rodzice działają w pięknym zresztą założeniu, że małżeństwo przecież się nie rozpadnie i darowują coś na rzecz nowo założonej rodziny. Jak wiemy, życie pisze różne scenariusze i niestety nie wszystkie małżeństwa przetrwają. Małżonkowie i sami rodzice często nawet już zapomnieli, że przecież darowali dom czy mieszkanie nie tylko synowi ale również ukochanej (wtedy) synowej. Dopiero po rozwodzie okazuje się, że druga strona przy podziale majątku żąda spłaty za udział, który… otrzymała w darowiźnie od teściów. Pomijam tutaj kwestie moralne, czy taka osoba obdarowana powinna, czy będzie chciała zachować otrzymaną darowiznę. Z doświadczenia wiem, że tak – i wówczas wszyscy przypominają sobie swoje optymistyczne założenia i uzmysławiają sobie, że nie ma rady – spłacić trzeba. Chyba, że w rachubę wchodzi kwestia odwołania darowizny, albo rozliczenia nakładów, ale to już temat na zupełnie inny artykuł…
Rozliczanie darowizn
po rozwodzie
Jeśli nie wiesz jak rozliczyć się z byłym małżonkiem za darowizny otrzymane w czasie trwania małżeństwa – wypełnij formularz a skontaktujemy się z Tobą w najszybszym możliwym terminie.